ΒΟΛΟΣ Οι Καταλανοί επικράτησαν του ΓΕΛ Άγιαξ με Αγ. Άννα το 91χρονος εμφατικό 4-0 - Εντός έδρας ήττα για την Τσέλσι 28χρονος από τη Αγ. Άννα Βασιλεία..."

Στραπάτσο για Μουρίνιο και «τεσσάρα» για την Μπαρτσελόνα ΒΟΛΟΣ

Οι Καταλανοί επικράτησαν του Άγιαξ με το εμφατικό 4-0 - Εντός έδρας ήττα για την Τσέλσι από τη ΒασιλείαΕ΄ Όμιλος

Τσέλσι - Βασιλεία 1-2 και Σάλκε - Στεάουα 4-0

Μεγάλο «στραπάτσο» για την Τσέλσι και τον Ζοσέ Μουρίνιο στην πρεμιέρα του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Βασιλεία νίκησε με 2-1 την κάτοχο του Europa League μέσα στο «Στάμφορντ Μπριτζ», στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και την έσ ΤΕΙλε να ψάχνεται για το πως θα «καθαρίσουν» την πρόκριση τους «16».

Άνετα νίκησε η Σάλκε με 4-0 τη Στεάουα στη «Φέλτινς Αρίνα» και δείχνει πως «ξυπνάει» σιγά σιγά από τις κακές εμφανίσεις στην αρχή της χρονιάς.

Διαβάστε περισσότερα στο sport-fm.gr

ΣΤ΄ Όμιλος

Νάπολι - Ντόρντμουντ 2-1 και Μαρσέιγ - Άρσεναλ 1-2

Μεγάλες νίκες πήραν Νάπολι και Άρσεναλ στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Ιταλοί «λύγισαν» τη Ντόρτμουντ στο «Σαν Πάολο» επικρατώντας 2-1, ενώ οι «κανονιέρηδες» μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία το πέρασμά τους από την έδρα της Μαρσέιγ, την οποία νικήσαν επίσης με σκορ 2-1.

Έτσι, Νάπολι και Ντόρτμουντ φιγουράρουν στην πρώτη θέση του 6ου ομίλου με τρεις βαθμούς, ενώ Γερμανοί και Γάλλοι έμειναν χωρίς συγκομιδή.

Ζ΄ Όμιλος

Μπαρτσελόνα-Άγιαξ 4-0

Ο τεχνικός του Άγιαξ Φρανκ Ντε Μπουρ έλεγε πριν την έναρξη της αναμέτρησης ότι τον στεναχωρεί το γεγονός ότι όλοι θεωρούν ότι η ομάδα του θα χάσει εύκολα στο Καμπ Νου. Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα φρόντισε να τους επιβεβαιώσει, καθώς παίζοντας τόσο, όσο χρειαζόταν και με τον Μέσι να κάνει ο,τι θέλει τους αντιπάλους του, πήρε εύκολα την πρώτη της νίκη με σκορ στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «μπλαουγράνα» στο πρώτο ημίχρονο παρουσιάστηκαν αρκετά… υπερόπτες και θεώρησαν το παιχνίδι και τη νίκη κάτι παραπάνω από δεδομένα. Σε αυτό το γεγονός ήρθε να προστεθεί και το γκολ του Μέσι στο 22ο λεπτό με υπέροχη εκτέλεση φάουλ που έκανε το 1-0. Η Μπαρτσελόνα… χαλάρωσε, ο Άγιαξ πίεσε, αλλά δεν μπόρεσε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες του σε ένα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν και οι Καταλανοί σοβαρεύτηκαν και μπήκαν για να… καθαρίσουν το παιχνίδι και την υπόθεση νίκη. Ο Μέσι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι, έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του στο 55’. Ο Πικέ στο 69’ έκανε το 3-0 και ο Αργεντινός σούπερ σταρ στο 75’ ολοκλήρωσε το προσωπικό του… σόου, πετυχαίνοντας χατ τρικ και έκανε το τελικό 4-0. Ο Άγιαξ δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής, καθώς στο 77’ έχασε πέναλτι ο Σίγκχορσον.

Μίλαν-Σέλτικ 2-0

Η Μίλαν φανταζόταν ότι η Σέλτικ του Σαμαρά και της παρέας του θα ήταν δύσκολος αντίπαλος, απλά μάλλον δεν ήξερε πόσο δύσκολος θα ήταν τελικά. Για 80 λεπτά στην αναμέτρηση, οι Κέλτες ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι και θα μπορούσαν κάλλιστα να είναι αυτοί που θα έπαιρναν το προβάδισμα στο σκορ. Οι «ροσονέρι» αν και έπαιζαν στην έδρα τους δεν μπορούσαν με τίποτα να βρουν τις λύσεις για να φτάσουν σε ένα τέρμα.

Όλα αυτά μέχρι το 80’, καθώς από εκεί και πέρα με έναν… περίεργο τρόπο, «μίλησε» η φανέλα της Μίλαν. Στο 82ο λεπτό ο Ζαπάτα έλυσε τον… γρίφο κάνοντας το 1-0, έστω και με τυχερό τρόπο, αφού η μπάλα κόντραρε σε πόδο αμυντικού. Στο 86’ ο Μουντάρι έκανε το 2-0 και «κλείδωσε» την πρώτη νίκη των «ροσονέρι» στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η΄ Όμιλος

Ατλέτικο Μαδρίτης - Ζενίτ 3-1 και Αούστρια Βιέννης - Πόρτο 0-1

Το πρώτο λιθαράκι για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ έβαλε η Ατλέτικο Μαδρίτης που επικράτησε 3-1 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης. Οι ροχιμπλάνκος επέβαλλαν στην αρχή το δικό τους ρυθμό, όπως συνηθίζει στο «Βιθέντε Καλντερόν» και στο 40΄ λεπτό οι προσπάθειες καρποφόρησαν με τον Μιράντα να γράφει το 1-0.

Ωστόσο, στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι Ρώσοι μπήκαν αποφασισμένοι και με κεραυνό του Χουλκ από τα 25 μέτρα, έφεραν το ματς στα ίσα στο 58΄. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ζενίτ έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 1-2 και η συνέχει είχε χρώμα «Βιθέντε Καλντερόν», με τους Αρνταν Τουρά (64΄)και Μπατιστάο ( 80΄)να βάζουν τέλος στη σεμνή τελετή.

Διπλό με γκολ «ζωγραφιά»

Να «εξαφανίσουν» την μπάλα στο γήπεδο που κατέκτησαν το 1987 κατέκτησαν το κύπελλο Πρωταθλητριών κατάφεραν οι «δράκοι». Η Πόρτο έπαιξε συντηρητικά στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να πιεστούν ιδιαίτερα και στο ξεκίνημα της επανάληψης χτύπησε με τον καλύτερο τρόπο. Σε μια φάση που οι Πορτογάλοι ξεκίνησαν από τη μεσαία γραμμή και προς τα δεξί, άλλαξαν αρκετές φορές την μπάλα, πριν φτάσει στα πόδια του Γκονζάλες, ο οποίος με τεχνικό σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 0-1.

ΒΟΛΟΣ ΒΟΛΟΣ Θ. Πάγκαλος: «Σε ποιο συμπόσιο να πάω; Σε αυτούς τους αποτυχημένους;»

Εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ, ο πρώην υπουργός χρησιμοποίησε βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ Βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ χρησιμοποίησε ο Θόδωρος Πάγκαλος, μιλώντας στο ΒΗΜΑ FM 99,5

και ερωτηθείς για τους λόγους που δεν παρέστη στο συμπόσιο του Κινήματος.